linkpost-cyklotrasy

Račianske okruhy

Páči sa vám článok? Zdieľajte ho!

Bratislavská mestská časť Rača je známa predovšetkým vinohradnícko-vinárskou tradíciou. Ak sa spojí cykloturistika so záverečným posedením pri pohári vínka a miestnymi gastronomickými špecialitami, športovo-gurmánsky zážitok je priam dokonalý.

JuRaVa

JuRaVa je nielen názov združenia miest a obcí, ale aj cyklotrasy, ktorú slávnostne otvorili v roku 2014. Spája viaceré podmalokarpatské vinohradnícke obce a je ideálnym miestom na pestovanie rodinnej cykloturistiky. Vedie pozdĺž slnečných malokarpatských svahov a lemujú ju úrodné vinohrady. V každej dedine či meste cykloturistov privíta niečo iné, avšak vždy pozoruhodné. Okrem kultúrno-historických pamiatok návštevníkov zaujme napríklad aj tradícia ľudovej kultúry v jednotlivých obciach regiónu a množstvo možností na oddych a občerstvenie.

cyklotrasa-JuRaVaOdporúčaný cyklistický okruh nekopíruje len cyklotrasu JuRaVa, ale ju mierne predlžuje. Trasa s minimálnym prevýšením vedie po cestách s asfaltovým povrchom a len na jednom úseku (zo Svätého Jura po Tri bresty) prekonáva stúpanie. Výlet patrí orientačne, ale aj fyzicky medzi stredne náročné a je najvhodnejší pre cestné bicykle. Ak si ho chceme ešte viac zjednodušiť a skrátiť, môžeme zo Svätého Jura odbočiť ku Šúrskemu kanálu a po novej cyklistickej trase JuRaVa navštíviť Vajnory.

 

Popod Malé Karpaty

Cyklistický výlet môžeme začať v srdci Rače na Námestí A. Hlinku. Vyberieme sa severovýchodným smerom po ulici Pri vinohradoch a sprevádzať nás budú žlté cyklistické značky. Vyjdeme von z Rače a čaká nás nádherný úsek po novom cyklistickom chodníku. Prvé občerstvenie na trase ponúka štýlová cyklistická krčma s príznačným názvom Optimista, ale keďže sme ešte len na začiatku okruhu, pokračujeme ďalej. Príjemnou cestou popod vinohrady prídeme k tzv. Pustému kostolíku – ako nazývajú veriaci Kaplnku Nanebovzatia Panny Márie.

Po jej prehliadke prídeme do Svätého Jura a jeho pekným centrom pomaly stúpame na horný koniec mesta, kde sa nachádza mestská časť Neštich. Odtiaľto sledujeme modré cyklistické značkya v miernom stúpaní prejdeme okolo Kostola sv. Juraja z 13. storočia.

v-racianskych-vinohradochPo ceste vyjdeme nad Neštich. Modré cyklistické značky nás privedú k rázcestiu Tri bresty, kde odbočíme doprava na žlto značkovanú asfaltovú cestu, po ktorej sa viac klesaním ako stúpaním po pár kilometroch ocitneme v Limbachu. Do známej vinohradníckej dediny sa zbieha niekoľko malokarpatských dolín. Jednou z nich je dolina Račieho potoka, ktorou sa dostaneme na dolný koniec obce. Odbočíme z Potočnej ulice doprava na hlavnú prístupovú cestu do Limbachu smerom od Grinavy a po niekoľkých metroch z nej odbočíme doľava do Slnečnej ulice. Žlté cyklistické značky nás vyvedú východným smerom von z obce. Pokračujeme po asfaltovej ceste pomedzi vinohrady do Pezinka, pričom žlté značky nás privedú do centra.

pri-surskom-kanaliPezinok s mnohými viechami, vinárskym podnikom a Malokarpatským múzeom ponúka takisto veľa možností na občerstvenie, avšak my smerujeme z jeho centra ďalej popod železničnú trať a prvou poľnou cestou južným smerom po žltej slabo vyznačenej cyklotrase. Trasa prechádza západným okrajom obce Viničné okolo mlyna a povedľa Viničného potoka smeruje do neďalekého Slovenského Grobu. Obec je známa husacími hostinami, ktoré ponúkajú takmer v každom dome. Súčasťou Malokarpatskej vínnej cesty je aj susedný Chorvátsky Grob, kde sa smer našej trasy mení na západný a pokračuje do Čiernej Vody. Po krajskej ceste vyjdeme von z obce juhozápadným smerom a prídeme k Šúrskemu kanálu. Na dohľad máme Vajnory, ktoré majú takisto dlhú vinohradnícku a vinársku tradíciu. Aj keď sa Vajnory stali mestskou časťou Bratislavy, zachovali si vidiecky charakter.

Z centra obce, od Kostola Panny Márie Sedembolestnej, sa vyberieme na sever ulicou Na doline, ktorá nás vyvedie z Vajnôr a onedlho prekrižuje Račiansky kanál. Na najbližšom rázcestí odbočíme doprava a asi po 0,5 km prídeme k Šúrskemu kanálu, ktorý zo západu ohraničuje národnú prírodnú rezerváciu Šúr. Popri kanáli sa po novovybudovanej cyklistickej trase JuRaVa dostaneme na okraj Svätého Jura a po ceste známej z úvodu trasy sa vrátime do Rače.

 

Do Malých Karpát

profil-trasy-do-karpatDruhý, kratší račiansky okruh vystupuje do vyššie položených malokarpatských lesov a vedie po dobre značkovaných asfaltových lesných cestách. Stredne náročná trasa (predovšetkým pre dlhé stúpanie na Biely kríž) je najvhodnejšia pre trekingové alebo horské bicykle. Zvýšenú pozornosť pri orientácii si vyžadujú najmä rázcestia.

 

 

Do lesov nad Račou

Cyklistický výlet začneme opäť v Rači na Námestí A. Hlinku, avšak z neho sa vyberieme opačným juhozápadným smerom po Alstrovej ulici. Prejdeme okolo dvoch kostolov a na konci ulice v priamom smere pokračujeme cez vinohrady až na horný okraj Krasňan. Tu odbočíme doprava vydáme sa Peknou cestou po modrej cyklistickej značke. Ulica za poslednými domami pokračuje asfaltovou cestou stúpajúcou okolo záhrad do doliny. Občerstvenie na trase ponúka populárna cyklistická krčma s názvom Šínweg, keďže sme ešte len na začiatku okruhu, pokračujeme v stúpaní ďalej. Asfaltovou lesnou cestou onedlho prídeme do rekreačno-oddychového areálu nad Krasňanmi.

nabielom-kriziOd tohto areálu pokračuje asfaltová cesta ďalej v stúpaní na rázcestie, kde neodbočíme doprava, ale pokračujeme ďalej v stúpaní priamym smerom sledujúc modré cyklistické značky. Čoskoro prídeme na väčšie rázcestie turistických a cyklistických ciest na Peknej ceste známe ako Spariská. Tu sa s našou trasou križuje aj červeno značkovaná Štefánikova magistrála. Odbočíme na ňu doprava a pokračujeme po lesnej asfaltovej ceste označenej aj červenými cyklistickými značkami, až kým neprídeme na ďalšie rázcestie cyklistických a turistických značiek, ktorým je lokalita Vypálenisko. Napredujeme stále v priamom severnom smere a na rázcestí so zelenou turistickou značkou prejdeme okolo prameňa Zbojníčka – kultového miesta stretnutí predovšetkým račianskych turistov.

Po osviežení príjemne chladnou vodou z upraveného prameňa sa o chvíľu dostaneme k ďalšiemu oddychovému miestu na trase s názvom Dolný Červený kríž. Odbočíme doľava a po červeno značkovanej asfaltovej lesnej ceste zdoláme plynulé stúpanie. Profil trasy sa mierne zostruje pred horárňou Biely kríž. Na najvyššie položenom mieste základnej trasy využijeme ďalšiu možnosť na oddych v miestnom bufete. Čaká nás už len záverečný úsek trasy smerujúci do Rače a Krasnian v zjazde po asfaltovej ceste so zelenými cyklistickými značkami. Tým, ktorí by na záver trasy chceli zažiť vyššiu hladinu adrenalínu, odporúčame zjazd po novovybudovanom terénnom chodníku označenom ako „trail“ začínajúcom asi 700 m poniže Bieleho kríža v blízkosti našej trasy. Meria 3,2 km a končí nad Račou pri asfaltovej ceste, ktorou sa vraciame do východiskového a cieľového bodu nášho výletu.

Tipy na cyklookruhy sme vybrali z knihy Najkrajšie cyklookruhy, 2. diel z Vydavateľstva DAJAMA. 

cyklookruhy 2 plagatikKniha Najkrajšie cyklookruhy (2. diel) ponúka 50 najkrajších okruhových trás (z toho 25 náročnejších základných trás a 25 menej náročných alternatívnych okruhov vo vzájomnej blízkosti) rozmiestnených pomerne rovnomerne na celom území Slovenska.  Každá trasa vedie k najzaujímavejším miestam tej-ktorej lokality a neobchádza pritom žiadnu významnú kultúrnu či prírodnú pamiatku.

Sprievodca vás prevedie peknými lokalitami po trasách vhodných pre „bežných“ ako aj náročných cyklistov, samozrejmosťou sú výškové profily či mapa trasy.

50 najkrajších cyklookruhov po Slovensku na 208 stranách!

• tipy a zaujímavosti na trasách
• 205 farebných fotografií
• profily trás
• itineráre a prevýšenia trás
• mapové výrezy so zakreslenými trasami

Knihu si môžete zakúpiť  TU.

 

 

Komentáre

komentáre