IMG_20180423_121500

Prečo všetci jazdia na e-bajkoch? Už aj ty, @Filip Polcster Polc?!

Páči sa vám článok? Zdieľajte ho!

O e-bajkoch sa toho popísalo mnoho. Je to azda jedna z najprevratnejších technologických noviniek za posledné roky v horskej, cestnej, mestskej i akejkoľvek inej cyklistike. Zmenili komplet celý trh s bicyklami. A zatiaľ čo kedysi sa tešili veľkej popularite najmä medzi staršími ľuďmi a ľuďmi so zdravotnými problémami, teraz po nich siahajú mladí bajkeri i profesionálni športovci. Tento rok to prosto všetci roztočíme na e-bajkoch!

Výhodou práce v bajkerskom obchode je, že si môžeme postupne odskúšať všetky testovacie modely, ktoré do predajne dorazia. Takto sme aj s bratom Tomášom (inak predajcom na hornom poschodí v Biskupiciach) vyrazili na e-bajkoch na výlet, a to poriadne do kopca. Nikdy predtým by som si na to netrúfla, pretože jazda bola príliš dlhá, príliš náročná a ja som trošku menej trénovaná. Ale na e-bajkoch to bolo zrazu o inom. Nemôžem povedať, že som si nezatrénovala, to áno, ale stále som vedela sledovať svoje možnosti a prispôsobiť sa vlastnej kondícii, nastaviť bicykel tak, aby mi pomohol. Brat skúmavo sledoval, čo poviem, keďže vedel, čo od e-bajku očakávať. Veď s nimi už nejaký ten rok intenzívne robí. Stále hovorí, že je to revolúcia: “Ľudia majú málo času. Tým pádom nemajú čas vziať bajk a presunúť sa na ňom do práce. Nemajú ani čas pravidelne športovať, trénovať, vymakať sa. E-bajk to celé rieši. S e-bajkom je jazda zábava, pretože prejdete viac kilometrov, viac vidíte a pritom sa nezničíte. Do práce kľudne prídete ráno ako nespotený cyklista. Prevezie vás rýchlo a takmer bez námahy aj cez rušnú rannú špičku.” Druhá vec je, ako mi často hovorí, že e-bajk otvoril dvere aj tým, ktorí prežili ťažké úrazy alebo im doktori zakázali bicyklovať. Takto, keď si vedia námahu regulovať, s bicyklovaním zo zdravotného hľadiska nie je už žiaden problém. Viacerí naši kamaráti sú za túto revolúciu patrične vďační.

Náš výlet inak dopadol skvelo. Keďže sme sa na záver trochu stratili, prešli sme v kopcoch o 12 km viac, ako sme plánovali a ku koncu som bola neskutočne rada, že mám e-bajk :)

29983250_1921511057900409_8026815259887707960_o

Už aj Filip Polcster Polc jazdí na e-bajku

Keď si k nám po e-bajk prišiel downhillový pretekár a slovenský reprezentant v horskej cyklistike v zjazdových disciplínach Filip Polc, vlastne nás to neprekvapilo. Vybral si Focus JAM2 PLUS v zelenom prevedení, čo je skutočne pohodlný a výkonný elektro bicykel. Kto nepozná špecifikáciu, tak ide o elektrický trail bajk s integrovanou batériou v ráme s kapacitou až 760 Wh s prídavnou batériou. S 27,5″ kolesami so šírkou 2,80″, zdvihom 140mm a s teleskopickou sedlovkou. Naozaj špičkový bajk. Ale stále elektro, takže sa, samozrejme, nevyhol zvedavým otázkam, prečo si berie práve tento model a hlavne prečo e-bajk. S rozvahou odpovedal: “Tento bajk spĺňa všetky normy, ktoré mám a myslím, že ma prevedie po tých terénoch, ktoré rád jazdím. Má dostatočné odpruženie, má motor, širšie pneumatiky, lepší grip, čo v teréne dáva väčšiu istotu, čo ocenia aj bežní cyklisti. V sebe má čosi podobné ako zjazdový bicykel, pomáha mi dole kopcom. Ale tá najväčšia pomoc je hore kopcom, pretože takto môžem vybehnúť na kopec viackrát, rýchlejšie, a to znamená, že cestu dole si môžem užiť niekoľkokrát za deň.” A kto Filipa pozná vie, že to je preňho priorita.

Keď ešte profesionálne pretekal, menil bajk skoro každý rok. Počas sezóny, ak sa niečo pokazilo, alebo vznikli nové prototypy na testovanie, tak aj každého pol roka. “Aj teraz som rád, keď mám možnosť každý rok prejsť na najnovší model. Vo všetkých kategóriách sa však pokrok akosi ustálil. Prišli novinky a potom sa vylepšovali komponenty. Lepšie odpružené brzdy, lepšie radenie, lepšie prevody, nové doplnky. Ale teraz je tu úplne nová éra elektrobicyklov, ktorá zrazu otvára dvere väčšej skupine ľudí, privádza nových ľudí k športovaniu,” hovorí Filip. Pri otázke, či teda fakt už nevládze, keď siaha po “motorčeku”, sa len pousmieva. Tvrdí, že na e-bajku sa namaká kľudne viac než na normálnom bajku. Každý tréning sa dá prispôsobiť. E-bajk len poskytuje viac možností než normálny bajk.

IMG_20180405_114817

Na e-bajky ešte len prechádza a je nadšený

“Človek to musí proste pochopiť, je to ako hra, nový rozmer zážitku. Aj dospelí sa radi bavia a čím viac zábavy môžu získať za ten istý čas a pri námahe, ktorú si sami regulujú, tým je to lepšie. Ak niekto chce ísť dlhú trasu, môže. Ak si niekto chce dať tréning, môže. On sám sa však rozhodne ako a kedy. Napríklad si vie pridať interval so záťažou a bez nej, šprint do kopca, potom výjazd na rovinke. Hocičo. A ďalšia vec je, že ten bicykel je ťažší. Kto potrebuje precvičiť celé telo, môže prísť teraz k nám na stredné Slovensko. Popadali tu stromy, takže prenášať 25-kilový e-bajk cez pne je celkom riadna výzva,”usmieva sa Filip, zatiaľ čo pózuje našim zákazníkom do fotoaparátu. Celkom si užíva, že už nie je na profesionálnej dráhe a môže si bajk vyberať podľa seba, aj všetky jeho súčasti. Teraz je to Focus, uvidíme, ktorý si vyberie o rok. Hovorí, že sa k nám vráti rád: “Poznám to tu dlho. Mám rád osobný prístup, ľudský, a o to viac, keď sa miesi s profesionálnymi službami. To si tu držíte dlhé roky a kým to tak bude, budem s vami.”Ďakujeme, Filip :)

Každopádne, späť k e-bajkom. My sme si ich zažili na vlastnej koži, naši predajcovia rovnako, Filip Polc na ne zatiaľ nedá dopustiť. A čo ty, nechceš ich predsa len otestovať?

Určite si teda nenechaj ujsť náš ôsmy ročník Testovacieho dňa, kde si budeš môcť vyskúšať celú radu bajkerských noviniek, rôzne typy a značky bicyklov od Santa Cruz cez CTM, Scott, Giant, Kellys až po spomínané e-bajky značky Focus či Bergamont. Celý zoznam nájdeš TU . Každý bajk môžeš mať k dispozícii na pol hodinu. Okrem toho príde aj Filip, s ktorým si môžeš zasúperiť v súťaži. A zo všetkých testujúcich ešte k tomu vyžrebujeme troch, ktorí získajú mimoriadnu zľavu na bajk vo výške 40%, 30% a 20%. To sa oplatí, takže príď. Tešíme sa na teba!

POZRI VIDEO: Keď na testovací deň pozýva downhillový pretekár Filip Polc. Trúfaš si s ním zmerať sily??Tak príď na náš testovací deň už 8. mája od 10:00 na lúku Snežienka.

8. testovací deň Športservisu
utorok 8. máj 2018 – 10.00 hod. – 16.00 hod.
Lúka Snežienka, spodná stanica lanovky na Kolibu, pri Železnej Studienke
parkovisko pri Červenom moste, odtiaľ pešo, na bicykli alebo busom

Komentáre

komentáre