Nomad_Josh_Bryceland_5

Z histórie bicyklov: Santa Cruz Nomad

Páči sa vám článok? Zdieľajte ho!

Ako sa vyvíjal jeden z najlepších modelov bicyklov na svete? Santa Cruz je legenda, a aj keď hovoríme o novodobej histórii, tieto bicykle už prešli niekoľkými zmenami. Nielen technickými, ale aj dizajnovými. Pri sledovaní vývoja modelu Nomad vidíme aj smerovanie celej MTB scény a postupné zapájanie nových prvkov, ktoré dnes už považujeme za samozrejmosť. Tak čo nám prinesie budúcnosť?

Prvý Nomad uzrel svetlo sveta v roku 2005, samozrejme s hliníkovým rámom. Najviac upútal svojím zaujímavým zakrivením hornej rámovej trubky (toptube) v tvare písmena S. Taktiež sa mohol pochváliť na tú dobu nie úplne bežnou odnímateľnou pätkou prehadzovačky. Hneď od začiatku si Nomad vyslúžil status bicykla, ktorý zvládne všetko – náročné zjazdy aj šliapanie do kopcov.

nomad_1.0

Po troch rokoch svojho úspechu potreboval Nomad „doladiť“a v roku 2008 vzniká Nomad 2.0.  Zdvih na tlmiči sa zmenil zo 165 na 160 a pre väčšiu pevnosť mu spravili hlavovú trubku na 1,5 palca. Asi najviac prevratnou novinkou boli otvory na mazanie čapov zadnej stavby.

nomad_2.0

Po 5 rokoch výroba Nomad 2.0 končí a v roku 2014 prichádza Nomad 3.0, ktorý ste mali možnosť otestovať nie len na našom testovacom dni, ale aj počas celého roka 2017. Nomad 3. generácie sa už vyrábal aj na karbónovom ráme. V ponuke boli dva typy karbónu C a CC. Zdvih na tlmiči sa vrátil k pôvodným 165 a je kompatibilný s vidlicami so zdvihom 160mm až 180mm.  Tiež má vylepšený VPP systém zadného pruženia a väčšiu pevnosť zadnej stavby. Horná rámová trubka už nie je v klasickom tvare písmena S. Novinkou je tiež vnútorné vedenie kabeláže.

nomad_3.0

V tejto sezóne tu máme pre vás pripravený najnovší kúsok zo stajne Santa Cruz – Nomad 4.0.  Nový model má možnosť výberu medzi vzduchovým a pružinovým tlmičom. Písali sme o ňom na našom blogu už na jeseň minulého roku. Nomad má zdvih 170mm  na VPP systéme. Už teraz si ho môžete prísť pozrieť do predajne v P. Biskupiciach v prevedení SANTA CRUZ 27,5″ Nomad 4 CC X01 L, farba Tan. Tiež si ho čoskoro budete môcť u nás otestovať.

nomad_4.0

 

nomad_4.0._tan

Komentáre

komentáre