mapa trasy

Tip na výlet s aplikáciou Všetci na bajk: Žitný ostrov a Malý Dunaj

Páči sa vám článok? Zdieľajte ho!

Už viete, ako budete tráviť zvyšok leta? Čo tak sa zapojiť do súťaže Všetci na bajkktorá Vás povodí po zaujímavých miestach v Bratislavskom a Trnavskom kraji?

Súťaž sa končí až 17. 9., takže na bicyklovanie máte ešte dosť času. Každý súťažiaci dostane štartovací balíček s tričkom a ďalším užitočnými darčekmi. Hlavnou cenou v súťaži je cestný bicykel KENZEL Attract a na ďalších v poradí čakajú ešte tri bicykle a veľa iných zaujímavých cien.

Či už chcete súťažiť, alebo len sa tak previezť, máme pre vás tip na letnú cyklotúru, počas ktorej môžete spoznať okolie Malého Dunaja

Trasa vedúca zo srdca Žitného ostrova k Malému Dunaju ukrýva viacero zaujímavých miest. Ak obľubujete malebné prírodné zákutia, prídete si na svoje pri Malom Dunaji. Vyznávačov histórie a ľudovej architektúry poteší návšteva mlynov a pre milovníkov oddychu pri vode sú tu termálne kúpaliská v Dunajskej Strede alebo Topoľníkoch.

mapa trasy

Malodunajské mlyny

Každý, kto sa aspoň raz plavil po Malom Dunaji, dosvedčí, že pohľad na okolitý lužný les a vodný mlyn stojaci na brehu je balzamom na oči. Pre Malý Dunaj sú charakteristické pobrežné kolové mlyny, stojace na drevených pilieroch na brehu rieky. Z brehu je mlyn prístupný po úzkej drevenej lavičke. Jednoduchú stavbu kryje sedlová strecha so šindľom. V takejto podobe sa zachoval napríklad kolový mlyn Jána Maticzu v Tomášikove, krásnom prírodnom zákutí na sútoku Malého Dunaja a Suchého potoka.

Mlyn Jána Maticzu v Tomášikove
Mlyn Jána Maticzu v Tomášikove

Zaujímavou stavbou je mlyn v Dunajskom Klátove postavený na Klátovskom ramene Malého Dunaja. Obidva sa nachádzajú na našej trase a sú verejnosti prístupné. Tretím zachovaným kolovým mlynom na trase je mlyn v Jahodnej, ktorý nie je verejnosti prístupný a obdivovať môžete len jeho exteriér.

Most pred mlynom na Jahodnej
Most pred mlynom na Jahodnej

Náročnosť

Trasa je nenáročná a vedie bez prevýšení po rovine k vodným mlynom na Malom Dunaji. Orientačne je jednoduchá a prechádza väčšinou po asfaltových cestách. Zvyšné časti smerujú po prašných a štrkových poľných cestách. Pozornosť treba zvýšiť na poľných cestách najmä v blízkosti hate pri Tomášikove. Trasu možno absolvovať na trekingových alebo cestných bicykloch.

Na trase nájdete viaceré záujmové body z aplikácie Všetci na bajk. Napríklad Vodný kolový mlyn v Tomášikove, park v Tomášikove, Most v Jahodnej s výhľadom na mlyn, kúpalisko v Topoľníkoch, či príjemnú cukráreň v obci Ohrady.

Kúpalisko v Topoľníkoch
Kúpalisko v Topoľníkoch

Podrobnejší popis trasy a veľa iných tipov na cyklotúry na Záhorí nájdete v cyklosprievodcovi Najkrajšie cyklotrasy – Záhorie a Pounajsko z Vydavateľstva Dajama. Kniha obsahuje 25 najkrajších cyklotrás na Záhorí a v Podunajsku, tipy a zaujímavosti na trasách, nechýbajú profily a itineráre trás či mapové výrezy so zakreslenými mapami.

Komentáre

komentáre