NÁVOD: Ako doladiť svoj posed

Páči sa vám článok? Zdieľajte ho!

Dnes vám naši mechanici ukážu ako správne nastaviť posed bicykla.

Kokpit bicykla ponúka viacero možností ako upraviť svoj posed – vieme sa tu vyhrať s predstavcom, podložkami a riadidlami.

Šírkou riadidiel viete ovplyvniť viacero jazdných vlastností. Širšie vám zabezpečia lepšiu stabilitu, užšie zas citlivejšie riadenie.  Tiež platí, že čím širšie riadidlá zvolíte, tým viac sa vám natiahne posed na bicykli.

IMG_6470

Ak máte riadidlá v tvare „lastovičky“, čiže zo zahnutím, viete si ich natočiť podľa potreby, čo vám tiež vie posed skrátiť alebo predĺžiť. Taktiež môže byť rôzna výška zahnutia.

Výšku riadidiel viete ovplyvniť  aj podložkami pod predstavcom. Pre zvýšenie komfortu, ich uložíte pod predstavec ako na obrázku. Pre predĺženie si ich viete dať nad predstavec, čo vám zväčší celkovú dĺžku posedu.

Pokiaľ vám umiestnenie predstavca či natočenie riadidiel nepostačuje, dá sa to vyriešiť adaptérom, ktorý vám zdvihne riadidlá o 5 až 8 cm.

Predstavce sa vyrábajú v rôznych rozmeroch, čiže posed si vieme nastaviť rôzne dlhými predstavcami.

Najlacnejšie riešenie pre úpravu celkovej dĺžky posedu, je otočenie predstavca. Stredný je otočený negatívne (naťahuje posed) a vrchný je daný pozitívne (skracuje posed).

Ďalšou alternatívou môže byť polohovateľný predstavec, ktorý je skôr vhodný pre crossové, trekové alebo mestské typy bicyklov. Pri horských bicykloch doporučujeme pevný predstavec rôznych uhlov, pre zachovanie potrebnej tuhosti.

Pokiaľ si chceme posed natiahnúť na športovejší, dá sa to aj pomocou sedlovky. Sedlovky majú rôzny offset (zalomenie), čo vám tiež ovplyvní celkovú dĺžku od sedla k riadidlám.

Miernu úpravu vieme docieliť aj samotným sedlom. Na lyžinách bývajú rysky ktoré znázorňujú ako veľmi ho môžeme posunúť dopredu či dozadu.

Netreba zabúdať ani na správny sklon sedla, ktorý môže výrazne ovplyvniť komfort a zabezpečiť bezbolestnú jazdu.


Už túto nedeľu sa stretneme na Testovacom dni na Železnej studienke. Viac informácií nájdete tu. Tešíme sa na vás!

 

Komentáre

komentáre