Vyrazte na bicykel s rodinou

Páči sa vám článok? Zdieľajte ho!

Letné víkendy sú priam ako stvorené na cyklistiku s rodinou. Vezmite svoje deti na hrádzu alebo cyklovýlet do prírody a ukážte im, že bicyklovanie je zábava.

Bezpečnosť je prvoradá
Prilba, prípadne chrániče by mali byť samozrejmosťou, nemenej dôležité sú reflexné prvky a pestré farby. Dôkladne skontrolujte funkčnosť bicykla, prekontrolujte brzdy, kolesá a správne nastavenie sedadla.

Čo sa v mladosti naučíš…
Už odmalička deti učte základné pravidlá, ako sa správať na ceste. Vysvetlite im zásady bezpečnej cyklistiky – prečo je nutné používať ochranné pomôcky, byť ostražitý a načo je dobré využívanie cyklistických trás. Mladšie deti naučte udržiavať priamy smer jazdy, bezpečne brzdiť a zastavovať, byť viditeľný a nikdy nezabúdať na cyklistickú prilbu. Staršie deti by už mali poznať základy cestnej premávky, vedieť riešiť dopravné situácie a skontrolovať si pred jazdou bicykel a výbavu.

Kam sa vybrať?
Výber miesta cyklovýletu môže byť polovicou zábavy, ak necháte svoje deti, aby sa zapojili do rozhodovania. Pýtajte sa na ich obľúbené miesta a trasy a voľbu prispôsobte tak, aby vyhovovala všetkým.

Buďte pripravení
Je dobré byť pripravený na všetko, čo vás môže na cyklovýlete stretnúť. Nezabudnite si pozrieť predpoveď počasia a prispôsobte tomu svoju výbavu. Myslite na dostatočnú zásobu vody a jedla pre všetkých členov rodiny. Aby ste sa vyhli stresu z nepredvídateľných nehôd, noste so sebou základné náradie na opravu bicykla. Vo výbave by nemal chýbať ani balíček prvej pomoci a v lete opaľovací krém.

Už tam budeme?
Všetci rodičia dobre poznajú nedočkavosť svojich ratolestí. Aby vaše deti neboli znudené či mrzuté, robte si pravidelné prestávky. Zoberte si so sebou loptu alebo frisbee a zapojte do hry počas prestávky celú rodinu.

Buďte pre deti príkladom
Myslite na to, že deti s obľubou napodobňujú dospelých. V každom prípade im buďte pozitívnym príkladom. Dodržujte všetky pravidlá a odpovedajte, keď sa deti pýtajú. Nedovoľte, aby deti bicyklovali z donútenia – môže sa stať, že si vytvoria negatívny vzťah k cyklistike a neskôr budú odmietať všetky podobné aktivity. Myslite aj na ich sily, ak sú príliš unavené, doprajte im toľko oddychu, koľko potrebujú, prípadne sa vráťte domov.


Na prvé cyklovýlety s najmenšími deťmi sú výborné cyklovozíky, ktoré sú bezpečné a zároveň pohodlné. Vozík jednoducho pripojíte na bicykel a dieťatko veziete podobne ako v kočíku.

Z ponuky Športservisu vyberáme:

THULE CX 1

 

CROOZER KID pre dvoch

 

QERIDOO SPEEDKID 2

 

Komentáre

komentáre