cc C_MC_FL/Flickr

Bicyklujeme sa po európskych mestách

Páči sa vám článok? Zdieľajte ho!

Neviete kam na víkend? Inšpirujte sa našimi tipmi na víkendovú cyklistiku vo Viedni, Prahe a Budapešti.

Budapešť, Maďarsko
U našich susedov v Budapešti na vás čaká viac ako 200 kilometrov mestských cyklo chodníkov a medzinárodná cyklo trasa Euro Velo 6, ktorá spája európske rieky. V roku 2013 sa dokonca Budapešť umiestnila na 13. mieste medzinárodného rebríčka najlepších bike-friendly miest na svete.

Mesto je pretkané cyklochodníkmi, niektoré sú oddelené od premávky aj chodcov. V meste tiež nájdete zelené zóny, ako je napríklad Margaretin ostrov alebo Budínske vrchy, ktoré vám ponúkne krásne prostredie a výhľad, keď si chcete oddýchnuť od mesta. Budapešť má svoj systém verejných bicyklov, volá sa BuBi, na prvých 30 minút si ich môžete požičať zadarmo.

cc Raffi Asdourian/Flickr
cc Raffi Asdourian/Flickr

Pamiatky, ktoré sa určite oplatí navštíviť sú napríklad Rybárska bašta (Halászbástya) na západnom brehu v Budíne, ktorá ponúka prekrásny výhľad na mesto. Zaujímavý je tiež Hradný palác (Budavári palota), nájdete tu múzea, knižnice a galérie. Pešť ponúka viacej historických pamiatok a je viac pretkaná ulicami a námestiami. Významná je budova Parlamentu (Országház) alebo Bazilika sv. Štefana (Szent István Bazilika). Deti určite zaujme budapeštianske tropikárium, ktoré je najväčšie v strednej Európe alebo Palác zázrakov.

Praha, Česko
Praha ponúka cyklistom takmer 400km cyklistických chodníkov v meste a okolí. Mesto má rôznorodý, prevažne kopcovitý terén. Webstránka prahounakole.cz ponúka prehľad cyklistických tras, praktický plánovač trasy a informácie o aktuálnych uzávierkach ciest. V Prahe nedávno začal fungovať systém verejných bicyklov Homeport, požičanie bicykla na 24 hodín vás výjde okolo 7 €. Nenechajte si ujsť bicyklovanie okolo Vltavy a parky, o ktoré nemá Praha núdzu.

cc Aubrey Dunnuck/Flickr
cc Aubrey Dunnuck/Flickr

Určite sa oplatí navšíviť Hradčany s Pražským hradom, odkiaľ budete mať mesto na dlani. Nádherný výhľad sa vám naskytne aj z Petřínu. Deti si mesto obľúbia aj vďaka zoologickej záhrade, vodnému parku a zábavným atrakciám ako zrkadlové bludisko.

Viedeň, Rakúsko
Hlavné mesto Rakúska je rajom pre mestských cyklistov, ponúka až 1200 kilometrov cyklistických chodníkov. Cez Viedeň vedie aj európska cesta EuroVelo 6 a 9. Viedeň sa momentálne nachádza na 16. mieste medzinárodného rebríčka Copenhagenize Index, ktorý každoročne zostavuje rebríček bike-friendly miest. Ak si chcete vychutnať všetky viedenské pamiatky odporúčame trasu Ringstrasse. Ak sa vydáte na západ mesta po Dunajskom cyklochodníku, dostanete sa dedinky Kahlenbergerdorf, ktorá si zachovala svoj pôvodnú historickú podobu vinárskeho mestečka.

cc Zien Photography/Flickr
cc Zien Photography/Flickr

Viedeň má systém verejných bicyklov Citybike, v meste sa nachádza 120 staníc, kde si môžete bicykel vyzdvihnúť. Prvá hodina je zadarmo, druhá hodiná stojí už euro. Registrácia do Citybike systému stojí euro.


Nezabudnite sa zapojiť do súťaže na našej Facebook fanpage, kde máte možnosť vyhrať jedno z 5 tričiek Každý deň je na bicykel!

IMG_3743

 

 

Komentáre

komentáre