IMG_0037

Na čom jazdíme II.

Páči sa vám článok? Zdieľajte ho!

Pokračujeme v predstavovaní našich bikov. V tomto článku sa pozrieme bližšie na ďalší Giant, konkrétne Giant Anthem X 1 a 27,5 palcový Scott Genius 720.

Tomáš Komolík, predajca, Športservis Petržalka

Giant Anthem X 1 ročník 2011

Anthem je môj prvý celoodpružený bike, takže pri jeho kúpe som ešte nevedel, čo od neho čakať. Hneď po prvých jazdách som zistil, že som do sveta “celopér“ stúpil tou (pre mňa) správnou nohou. Rýchly, ľahký a kompatibilný ako s rovinou, tak aj s trailom. Je pravda, že pri väčších kameňoch či koreňoch je cítiť, že zdvih len 100mm nie je ideálny, no rýchlosť a komfort na tiahlych rovinách či v stúpaniach to určite zatieni. Keďže som kupoval iba rám, komponenty bolo treba doplniť. Moja predstava bola takáto: Shimano XT je zaplatiteľné, váhovo prijateľné a zatiaľ aj maximálne spoľahlivé, takže sa stará o celý môj radiaci systém (od radenia až po kazetu). Pruženie zabezpečuje Rock Shox SID XX a tlmenie všestranný Fox RP23 podporený overeným systémom maestro. Správny plášť ešte hľadám, no po odskúšaní Smart Sam-a a Rapid Rob-a od Schwalbe, výborných mimo terénu, je čas vyskúšať zrejme univerzálnejší Nobby Nick.

Peter Moravčík, servisný technik, Športservis Biskupice

Scott Genius 720 ročník 2013

Tento rok som si kúpil bicykel Scott Genius 720. Od výroby na ňom zostali iba brzdy, vidlica a rám, ostatné som vymenil. Menil som kolesá, ľahšie a širšie ráfy, ktoré sa dali ľahko prerobiť na bezdušáky. Sú stabilnejšie v zákrutách. Duše išli preč, nech nedostanem defekt a nech je ľahší obvod kola. Plášte s hladším dezénom, nech sa naučím jazdiť a nespolieham sa, že ma plášť podrží. Ľahšie špice, náboje sú normálne, hlavne vzadu mám kratšiu kazetu a tým je výplet rovnomerný na oboch stranách – tuhosť a stabilita. A pevná osa aj vzadu je v pohode.

Prevody som mal 34 vpredu a 11-26 vzadu, úplne v pohode by to stačilo, akurát už mám staršie a nezvyknuté nohy :) tak som si natiahol šľachu a na druhý deň to nebolo ono. Vpredu treba každopádne napinák nech reťaz nepadá, to je základ pri jednoprevodníkoch. Sedlovka klasika – v teleskopke pre seba nevidím prínos. Predstavec som dal krátky 30mm a širšie rajdy s poriadnym backsweepom a „ergogripy“, nech sa to všetko dobre drží a ovláda a bike je pod kontrolou. Pedále som dal platformy, lebo s nášľapnými sa podľa mňa nemôže dať jazdiť pre zábavu. Vidlicu som musel trocha prerobiť, lebo rebaund je na nej pretlmený a chodilo to zle. Originál tlmič je problémový, mám náhradný od Foxu, ale ten je ešte horší. Jednoducho nechodí podľa mojich predstáv, je moc lineárny a pretlmený do všetkých strán.

Na Rychleboch sa mi na Scotte jazdilo dobre, má vyhovujúcu geometriu na takýto druh terénu. Ako bývalý trialista si myslím, že neviem v takomto teréne dobre jazdiť a tak som to dolu kopcom len pustil a išiel v podstate sám. Nemám Scott s čím porovnať, ešte som nejazdil takýto celoodpružený bike v nejakom výrazne dlhom čase a v takomto lese už vôbec nie.

Pozrite aj: Na čom jazdíme I

Komentáre

komentáre

Comments

 1. cheap wow gold says:

  Our cheap wow gold http://www.gamesky.com.au/ can be very great, style, and even fine. Appearance good due to other things. Will probably accommodate a tad giant that serves to really need to get an individual’s level or perhaps smaller-sized. The leg room is a touch small which makes hard to insert your personal legs located in considering it lacks any kind of zipper on the side; hard to leave for that reason.

 2. céline wargnier says:

  Dunn a dit avoir vu le canon d’un fusil de chasse et a tir茅 son pistolet 9mm parce qu’il craignait pour sa vie. Son avocat, Cory Strolla, a offert plusieurs possibilit茅s lors de son allocution d’ouverture, y compris Davis a ouvert la porte et exer莽ait un canif ouvert quatre pouces dans sa main avant Dunn tir茅. Il a 茅galement dit que les autres occupants de l’Durango auraient jet茅 les armes au cours de la br猫ve p茅riode ils ont conduit loin de la sc猫ne pour 茅chapper 脿 la prise de vue, puis revint chercher de l’aide pour Davis.
  céline wargnier http://bonfrancac.com/?celine=céline-wargnier

 3. louboutin femme riche femme says:

  My only complaint is with the Anynet connection to the TV. You turn it on and it switches the input away from the TIVO HDMI input onto the Anynet device (great!). You turn it off and it rotates the TV input to the tuner, not back to the TIVO (not so great). A little software tweak would allow Anynet to return to the previous selected input when Anynet connections are broken. good idea?
  louboutin femme riche femme http://saratoga-investama.com/?cl=louboutin-femme-riche-femme

 4. verres ray ban folding wayfarer ray ban says:

  Il est, en revanche, 芦la saison des ouragans禄 et 芦saison des tornades. Chaque ann茅e, les gens qui vivent dans les r茅gions du pays soumis 脿 ces temp锚tes doivent s’inqui茅ter d’avoir thier toits arrach茅s, ou pire, perdre la totalit茅 de leur maison 脿 une violente temp锚te. Quand ces temp锚tes frappent une zone peupl茅e, la destruction massive est garanti. Cependant, m锚me un tremblement de terre 芦mod茅r茅禄 fait habituellement peu plus de hochet quelques nerfs de ceux inclinded d’锚tre nerveux.
  verres ray ban folding wayfarer ray ban http://www.stewardsmarket.com/?rayban=verres-ray-ban-folding-wayfarer-ray-ban

 5. quanto custa um oculos ray ban wayfarer falsificado says:

  In public slideshows and in his book, How the Other Half Lives, Riis who was born in Ribe, Denmark used those images and his descriptions to jar the conscience of prosperous, native born Americans. The neighborhood is recently gentrified, but this was where Riis campaigned against the housing conditions of the day.
  quanto custa um oculos ray ban wayfarer falsificado http://vlogerzy24.pl/?rayban=quanto-custa-um-oculos-ray-ban-wayfarer-falsificado

 6. nfl jerseys wholesale says:

  Nice post. I learn something additional difficult on diverse blogs everyday. It is going to normally be stimulating to read content from other writers and practice a little something from their store. I’d prefer to make use of some with the content on my blog whether or not you don’t mind. Natually I’ll provide you with a link on your internet weblog. Thanks for sharing.
  nfl jerseys wholesale http://boomerpremierdating.com/pennstate/blogs/post/63828

 7. weather for toms river nj this week says:

  which gives the sag (“y”) in the catenary cable (which is not a catenary but rather a parabola) at any point along the deck (“x”) as a function of the suspended weight and the tension (“t”) at mid span. For my purposes, t is an input, along with the weight per linear foot of bridge (actually, half the linear weight as there are 2 cables) and the sag is what I aim for. Given the limitations of the equipment and dimensional lumber I could not readily have raised anything longer than the 16 ft laminated posts (4 2x8x16 glued and bolted) with which I constructed the 2 towers and minimal bury (approximately 2 ft) that meant I had at most 13.5 ft of max sag to work with. I aimed 12.75 ft of sag to allow for about 6 in of arch in the deck plus a really short suspender at mid span.
  weather for toms river nj this week http://womenexpress.net/?toms=weather-for-toms-river-nj-this-week

 8. abercrombie et fitch new york says:

  Y despus de animarnos poquito volvemos a las canciones lentas Qu茅 derrochan Amor. En toda la Cancin lo que es Destaca la voz de Whitney ya Qu茅 los instrumentos permanecen en non plano segundo, sonando muy suavemente y acompaando la voz. Pasada La Mitad De La Cancin fr Ocasiones podemos Oir non coro Qu茅 acompaa la voz en el estribillo.
  abercrombie et fitch new york http://laderivedescontinents.ca/?hoc=abercrombie-et-fitch-new-york

 9. Authentic Louis Vuitton outlet says:

  We have just about everything We can visualize and I additionally possessed a pair of different experts give it a shot. everything runs good before you attempt to purchase a imagine OS IN THIS HANDSET. Simply for leg techinques we perhaps tried out adding a new guests linux. I possess deserted here and that i was at present with an iSCSI targe software by KernSafe. this can be a very first time that I have tried out iStorage by Kernsafe… apologies, my spouse and i don’t suggest to call decline, I possess no desire for these people. Over a Brilliant note I saw any carefully thread somewhere however that were there often the VM five. back button, Microsof company iSCSI trouble so that they tried out the MICROSOF COMPANY Hardware 8 Creator edition featuring a iSCSI concentrate on software plus it do the job fantastic, but that does not help me for now within production.
  Authentic Louis Vuitton outlet http://www.joinbubble.com

 10. Authentic Louis Vuitton says:

  Hahaha seems hilarious i actually dnt tink diz apple ipad tablet has been said to get individuals Not any outer products only applications but programs imply Additional money to pay, so this will be the worst type of issue. . -= GDI Blog’s last site… Locate Good Accidental injury Rates and also Include Your Business =-.
  Authentic Louis Vuitton http://www.amerikitsolutions.com

 11. timberland boat shoes for men says:

  A man allegedly shot and killed another man who was dating his estranged wife before attempting to take his own life in Wednesday night, Anne Arundel County police said. He was lifeless when police arrived and was later pronounced dead at the Maryland Shock Trauma Center. The suspect was also taken to Shock Trauma with life threatening injuries and has been charged with first and second degree murder, among other charges, police said.
  timberland boat shoes for men http://www.fundacionalmenara.org/?timberland=timberland-boat-shoes-for-men

 12. accessori hermes says:

  Salvi ha presentato oggi la nuova Fondazione Il Bene, nata per sviluppare la ricerca sulle malattie neurologiche rare e neuroimmuni. Alla fondazione, che va a sostegno del lavoro di ricerca, cura e assistenza del Centro Il Bene gestito al Bellaria da Salvi, partecipano alcuni imprenditori locali.
  accessori hermes http://apotekherbalkita.com/?hid=accessori-hermes

 13. marsupio gucci uomo says:

  maglia a pipistrello: la particolarità di questi capi è che le maniche sono ricavate estendendo in orizzontale la parte centrale della maglia. Queste maglie non sono più molto di moda e difficilmente si trovano ancora nei negozi. Giudizio personale: non valorizzano nessun tipo di figura ma rendono chiunque le indossi dei sacchi con la camicia di forza.
  marsupio gucci uomo http://www.charivnaditina.com.ua/?gid=marsupio-gucci-uomo

 14. hermes cravatte says:

  (ANSA) Cosa metto in valigia? Gonna? Meglio pantaloni o leggins mi sento più a mio agio. Scarpe quali? Forse basse cosi’ posso correre nel caso, e se devo andare a quella riunione di lavoro mica posso andare con quelle da ginnastica che dici? Beauty case con dentifricio, bagnoschiuma e deodorante e il resto. Ok ovvio biancheria di ricambio tutto sotto controllo. volte una donna si è fatta queste domande? Si ma se la partenza non è programmata, se in verità è costretta a fuggire perchè è rimasta vittima di un’aggressione, di una violenza in famiglia, l’ennesima magari; o di stalking da parte di un conoscente che aveva iniziato con un semplice messaggio su facebook e si è trasformato in un incubo fino trovarselo giorno e notte sotto casa, sotto il posto di lavoro fino a quella notte quando ha tardato a trovare nella borsa le chiavi dell’auto. E così quella borsa non ha avuto il tempo neanche di farla perchè quei pochi minuti possono fare la differenza per salvarsi la vita. Sei uscita di corsa da casa a piedi nudi, jeans e canottiera. marzo è la festa della donna ma i casi di violenza non diminuiscono anzi. Una strage che va avanti inesorabile”. Cosi’ la presidente della Camera, Laura Boldrini,
  hermes cravatte http://iugumsoftware.com/?page=hermes-cravatte

 15. canada goose heliarctic review says:

  Today, I went to the beachfront with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!
  canada goose heliarctic review http://siteunurunleri.net/fishnet/upload/media/canada-goose-jackets-sale-2/763canada-goose-heliarctic-review75uu.asp

 16. canada goose chateau parka large says:

  Have you ever thought about publishing an e-book or guest authoring on other blogs? I have a blog based upon on the same information you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my audience would value your work. If you are even remotely interested, feel free to send me an e-mail.
  canada goose chateau parka large http://seriprint.it/upload/usersfiles/images/canada-goose-jackets-sale-1/476canada-goose-chateau-parka-large61er.asp

 17. canada goose victoria says:

  First off I would like to say awesome blog! I had a quick question which I’d like to ask if you do not mind. I was curious to know how you center yourself and clear your thoughts prior to writing. I’ve had trouble clearing my mind in getting my thoughts out. I truly do enjoy writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are generally wasted simply just trying to figure out how to begin. Any suggestions or tips? Thank you!
  canada goose victoria http://rpvirtual.es/img/file/canada-goose-jackets-sale-5/835canada-goose-victoria78zz.asp

 18. canada goose camp jacket says:

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was wondering what all is required to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very web smart so I’m not 100% sure. Any suggestions or advice would be greatly appreciated. Appreciate it
  canada goose camp jacket http://kinret-mould.com/Upload/image/canada-goose-jackets-sale-1/362canada-goose-camp-jacket93gu.asp

 19. canada goose lightweight says:

  With havin so much content do you ever run into any issues of plagorism or copyright infringement? My website has a lot of unique content I’ve either authored myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the web without my authorization. Do you know any methods to help reduce content from being ripped off? I’d genuinely appreciate it.
  canada goose lightweight http://apmmgroup.com.au/userfiles/agnesb/canada-goose-jackets-sale-3/329canada-goose-lightweight95er.asp

 20. canada goose chateau parka new york says:

  Please let me know if you’re looking for a article author for your weblog. You have some really good posts and I think I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine. Please shoot me an e-mail if interested. Cheers!
  canada goose chateau parka new york http://orakor.sk/!img/upload/file/canada-goose-jackets-sale-1/789canada-goose-chateau-parka-new-york04xc.asp

 21. Ludie says:

  The results of the Cash 3, Cash 4, Fantasy 5, Georgia Five & Powerball drawings for June 21, 2014 are as follows:. However, the best way to conduct these unclaimed lottery searches is through Log on to to begin your free unclaimed lottery search today. The much more tickets you purchase, the higher your odds of winning.