zimne_oblecenie_castelli

Ako si vybrať správnu bundu na bicykel

Páči sa vám článok? Zdieľajte ho!

Bicyklovanie v zime a v chladnejšom počasí sa v posledných rokoch teší čoraz väčšej obľube. Preto je dobré sa vedieť v tomto období adekvátne obliecť. V minulom blogu sme sa venovali vrstvám oblečenia, v tomto sa zameriame na správny výber bundy. Prinášame krátky návod, ako si správne vybrať materiál, membránu a strih bundy, aby spĺňali čo najlepšie vaše kritériá.

Membrána

Ak si vyberáme bundu, prvé čo nás zaujíma, je membrána. Niektorí výrobcovia používajú známe membrány ako Gore-Tex či Windstopper, a niektorí si zase vyvinú svoju membránu. Tie najznámejšie a najpoužívanejšie si predstavíme.

  1. Gore-Tex – výborná nepremokavá membrána, ktorá je zároveň odvetraná. Využívaná je hlavne pri bundách do daždivých alebo mokrých podmienok, aby jazdec ostal v suchu a v teple. Ďalšia dobrá vlastnosť tejto membrány je, že neprepustí ani vietor.
  2. Shakedry Gore-Tex – v posledných rokoch novinka na trhu. Je to štandardná Gore-Texová membrána vylepšená o Shakedry technológiu, ktorá zabezpečuje veľmi rýchle schnutie materiálu.
  3. Windstopper – najpoužívanejšia neprefúkavá membrána využívaná viacerými výrobcami. Oproti Gore-Texu má lepšie para priepustné vlastnosti (lepšia odvetranosť), to znamená, že bajker sa v nej neprehrieva.
  4. ExoShell – vode odolná membrána, ktorú vo svojich produktoch požíva Endura. Táto membrána je podobná vlastnostiam Gore-Texu (čiže zabezpečuje nepremokavosť), ale na rozdiel od neho má vyššie hodnoty para priepustnosti (lepšie dýcha). Tieto hodnoty sa pohybujú v troch škálach – ExoShell20 (20-tisíc mg), ExoShell40 (40- tisíc mg) a ExoShell60 (60-tisíc mg).
  5. Windchill – vetru odolná membrána, znovu využívaná len značkou Endura. Má podobné vlastnosti ako Windstopper, neprefúka ju vietor a samozrejme nadbytočné teplo, ktoré je vyvíjané neustálym pohybom, púšťa od tela čo najďalej, aby sa jazdec neprehrial.

Materiál

Softshell – Vetru odolné membrány sa najčastejšie používajú so Sofshellovým materiálom, aby zabezpečili čo najlepšiu termoizoláciu. Tieto bundy bajkeri využívajú najme na takzvanú ,,suchú zimu“, kedy je veľmi chladno alebo fúka chladný vietor. Tiež majú jemnú povrchovú úpravu voči vode, ale to poslúži len ako dojazdová bunda, lebo neskôr sa môže stať, že materiál premokne.

Kombinácia materiálov – Ak už sa rozhodneme jazdiť aj v nejakých nepriaznivých daždivých alebo mokrých podmienkach, je lepšie voliť nepremokavú membránu, ktorá sa používa na bundách s kombináciu niekoľkých materiálov. Záleží už od výrobcu aký materiál uprednostní, aby bunda s danou membránou čo najlepšie fungovala.

Primaloft – Za spomenutie tiež stojí tretí typ materiálu a to je Primaloft. Je to zmes dutých vlákien, ktorá zabezpečuje to, že bunda je veľmi ľahká, hrejivá, dobre dýcha a rýchlo schne. Najčastejšie sa kombinuje s nejakými neprefúkavými prvkami alebo membránami.

Strih

Ďalšou vecou, na ktorú si treba dávať pozor pri výbere bundy, je strih. Niektoré sú voľnejšie a iné zas obtiahnuté. Ak si vyberieme voľnejší strih, treba sa teplo navrstviť. Bunda tým, že je voľná, vytvára veľa priestoru medzi vrstvami, kam prechádza chladnejší vzduch. Pri obtiahnutých strihoch je vrstvenie jednoduchšie. Čím je strih obtiahnutejší, tým lepšie hreje a lepšie zabezpečuje termoizoláciu.

Samozrejme je dôležité, aký strih preferujete vy a čo je pre vás pohodlnejšie. V bunde sa v prvom rade musíte cítiť komfortne, aby bol váš zážitok z bicyklovania čo najlepší.

Zhrnutie

Na záver by sme si už len mohli v krátkych bodoch zhrnúť ako si vybrať správnu bundu:

  1. Správne si zvolíme membránu do podmienok v akých budeme prevažne jazdiť.
  2. Zvolíme si materiál, ktorý bude pre membránu a do podmienok ideálnou kombináciou.
  3. Vyskúšame strih, ktorý nám vyhovuje.
  4. Hurá na bicykel :)

Vybrali ste si správnu bundu?

Matej (predajca cyklooblečenia): „Pre mňa by jasnou voľbou boli dve bundy. Jedna neprefúkavá softshellová na ,,suchú zimu“ s jemne voľnejším strihom – Gore Bike Wear WS Thermo Jacket. Druhá nepremokavá s výbornou odvetranosťou a voľným strihom – Endura MT500, aby ma žiadne počasie neprekvapilo a neodradilo od bicyklovania.“

zimne_bundy

Komentáre

komentáre