Tomas Peciar_foto Peter Cagala

Tomáš Peciar: Bicykel spájame so všetkým, s čím sa dá

Páči sa vám článok? Zdieľajte ho!
Titulná fotografia: Peter Cagala
.

Tomáš Peciar je jedným zo zakladateľov Cyklokoalície – občianskeho združenia, ktoré podporuje rozvoj mestskej cyklistiky v Bratislave. Stretli sme sa s ním v Cyklo Kuchyni na “Šafku” a hneď nám bolo jasné, že mu bicykle prirástli nielen k srdcu, ale aj k rukám.

Ako vznikol nápad založiť občianske združenie Cyklokoalícia?

Najprv sme sa začali stretávať na cyklojazdách Critical Mass, ktoré bývajú pravidelne posledný piatok v mesiaci už viac než 4 roky. Potom mi napadlo, že všetci, čo máme záujem, sa môžeme stretnúť a porozmýšľať, ako posunúť cyklojazdu na vyššiu úroveň. Tak som napísal e-mail, ktorý som nechtiac poslal vo svojom mene 800 ľuďom na Facebooku. Stretli sme sa asi ôsmi a ešte v ten večer sme založili Cyklokoalíciu – pôvodne ako iniciatívu, teraz je to občianske združenie.

Má Cyklokoalícia vlastnú filozofiu, ktorou sa riadi?

Určite áno, máme pravidlá písané aj nepísané. Napríklad máme pravidlo, že na našich mediálnych kanáloch neriešime nič okrem peších a cyklistov. Nepodporujeme žiadnych politikov či politické postoje, a zároveň nikto, kto je v politike, nemôže byť v Cyklokoalícii, aby sme ostali nezávislí. V našej dcérskej iniciatíve Cyklo Kuchyňa sa potom prejavujú už aj postoje a názory, za ktorými si stojíme – máme striktne antifašistický postoj, podporujeme alternatívne jedlá, vegetariánsku kultúru, všetko kompletne recyklujeme, minimalizujeme odpad a podporujeme aj iniciatívy ako napríklad Zelená hliadka a podobne.

Spomenul si Cyklo Kuchyňu – o akú iniciatívu presne ide?

Cyklokoalícia je hlavne o kampaniach, stretnutiach či práci na počítači, naopak Cyklo Kuchyňa je “direktnejšia” a viac komunitná. Už 4 roky úspešne robíme bicyklové eventy v Bratislave a vždy sa snažíme spojiť bicykle so všetkým, s čím sa dá – od tanca až po literatúru. Postavili sme napríklad aj vlastný bicyklový soundsystem a máme snáď svetovo najväčší výber pesničiek, ktoré nejakým spôsobom spomínajú bicykle alebo cyklokultúru.

Kde všade sa môžeme s Cyklo Kuchyňou stretnúť?

Tých možností je veľa. Každú stredu po 18:00 bývame na Šafárikovom námestí v Bratislave v lodných kontajneroch, kde máme svoju cyklodielňu, organizujeme blšie trhy starých bicyklov v KC Dunaj a na rozličných podujatiach opravujeme bicykle a varíme večere, napríklad včera sme podporili festival Tutti Frutti v Novej tržnici, v nedeľu sme boli na Dni Afriky… Nedávno sme tu mali tiež Noc literatúry, to bola veľmi pekná akcia. Veľmi sa tešíme aj na tango stretnutie, z ktorého chceme urobiť pravidelnú akciu.

Máš aj svoj “srdcový” cykloprojekt?

V roku 2011 som v Bratislave rozbehol moju obľúbenú aktivitku umeleckých cyklostojanov. Na prvý takýto stojan pre mestskú časť Staré mesto som oslovil sochára Dionýza Troska. Nakoniec sa pridal aj Matej Rosmány, zohnali sme peniažky od súkromného donora a projekt zrealizovali. Neskôr sa začali množiť ďalšie umelecké stojany – posledný sme inštalovali akurát minulý týždeň v Košiciach pred kultúrnym centrom Tabačka. Projekt umeleckých cyklostojanov však nie je bratislavský originál. Prvý autor tohto nápadu bol David Byrne v New Yorku, keďže ale žijeme dobu “copy – paste”, tak som do toho išiel. Momentálne sa chystajú ďalšie.

Cyklokoalícia v súčasnosti zastrešuje projekt BIKE2WORK. Aká je jeho úspešnosť?

Hoci sme s projektom Na bicykli do práce začali už pred niekoľkými rokmi, tento rok je to prvý raz riešené ako súťaž. Registrovaných bolo asi 102 tímov, z čoho každý tím tvorili traja ľudia. Na prvý rok je to veľký úspech a ak na to bude budúci rok aspoň nejaký rozpočet (na Ministerstve dopravy sa nenašiel rozpočet na organizáciu celej akcie, tlačili sa len tričká, pozn. red.), ten úspech môže byť aj dvoj-trojnásobný. Chceme tomu spraviť lepší marketing – vieme ako na to, máme aj nápady, ale nedá sa to všetko utiahnuť z dobrovoľníckych aktivít.

Máte na tento rok naplánované aj ďalšie väčšie akcie?

Určite už tradičný Európsky týždeň mobility, ktorý sa bude konať v septembri a hneď potom 24. – 26. septembra bude prvýkrát v Bratislave Národná cyklodopravná konferencia, kde by sme chceli ľuďom ukázať aj inšpiratívnych zahraničných spíkrov.

Minulý rok vznikla funkcia národného cyklokoordinátora – pomohlo to nejako situácii v Bratislave?

Národný cyklokoordinátor Peter Klučka vie naozaj iniciovať niektoré veci, na ktoré sme my „krátki“, čo nám veľmi pomáha. Naopak, koordinátor pre Bratislavu Michal Feik, ktorý je pod magistrátom, sa síce snaží, ale ako keby tomu stále niečo chýbalo.

Kde je podľa teba chyba?

Akoby sme si nevedeli brať príklad zo zahraničných miest ako, povedzme, New York či Londýn, ktoré pochopili priority a z nuly sa za 4 roky dostali úplne inde. Kým my urobíme za rok 300 m trasy, oni urobia 300 km, lebo sú v riešeniach radikálni. My sa, naopak, bojíme ísť do nových riešení a náš aparát povoľovania cyklotrás a projektovania je stále veľmi „skostnatený“.

Aké konkrétne riešenia pomohli mestám, ktoré si spomenul?

Väčšinou to boli segregované podfarbené cyklopruhy, ktoré sú veľmi viditeľné a spĺňajú ako bezpečnostnú, tak aj akúsi „marketingovú“ funkciu – keď ľudia vidia farebný cyklopruh, skôr presadnú na bicykel. Urobili to všetko hlavne veľmi rýchlo – to je najväčšie plus.

U nás je teda najväčším problémom „pomalosť“?

Proces trvá dlho – to je zásadné. Niektoré riešenia magistrát neakceptuje, rozpočty na cyklodopravu sa aj po prísľuboch primátora stále znižujú. Bohužiaľ, je tu skôr regres a nie progres ako všade vo vyspelej Európe.

Nejaké zmeny sa ale predsa dejú – napríklad teraz by sa mal spustiť systém zdieľania verejných bicyklov…

Túto iniciatívu plne podporujeme, zdieľané bicykle – to je výborný systém, určite to pomôže. Ale pre chýbajúcu bezpečnú infraštruktúru to stále nie je v Bratislave dokonalé riešenie. Problém nastane, ak sa tieto zdieľané bicykle umiestnia napríklad na Hlavnú alebo Autobusovú stanicu. Toto sú práve priestory, ktoré sú absolútne neprepojené s cyklotrasou napríklad na centrum, čiže ak si tento bicykel vezme turista, bude mať problém bezpečne sa prepraviť, keď sa v meste nevyzná.

Nedávno sa Cyklokoalícii podarilo rozprúdiť diskusiu na tému drahej prepravy bicyklov vo vlakoch. Ako vyzerá situácia aktuálne?

Akurát včera došlo k celkom výraznému posunu. Už minulý týždeň sa našim podporovatelom podarilo vyjednať, aby bicykel – skladačka nebol považovaný za klasický bicykel, pretože je aj tak menší ako najväčšia povolená batožina. Za skladačku už teda vo vlaku nebudete musieť platiť. Čoskoro by mali byť dostupné na ŽSR aj mesačné lístky na bicykel za 8 eur, aby napríklad niekto, kto ide zo Svätého Jura do Bratislavy nemusel za každú cestu platiť 1,50 eura. My sa ale ešte snažíme o presadenie prepravy bicyklov v cene osobného lístka v jednotlivých samosprávnych krajoch – tak funguje napríklad aj spojenie Bratislava – Viedeň už niekoľko rokov.

Zaujímavá je aj vaša petícia “Za zrušenie parkovania na chodníkoch”. Aké sú zatiaľ odozvy?

Táto petícia je celoslovenská a odozva od občanov je zatiaľ veľmi pozitívna. Celkovo potrebujeme až 10-tisíc podpisov, takže kto ju chce popísať, môže tak urobiť v Cyklo Kuchyni alebo na iných našich akciách, prípadne si môže stiahnuť hárok z internetu.

Môžu si ostatné slovenské mestá brať z niečoho v Bratislave príklad?

Samozrejme, sú to najmä naše iniciatívy. Napríklad naše Cyklo Kuchyne či Cyklokoalícia celkovo mali obrovský vplyv na rozvoj povedomia o bicykloch, ako aj problémoch, ktoré sú spojené s cyklodopravou v meste. Zároveň môžu byť inšpiratívne aj aktívne iniciatívy za iné dobré veci, a rovnako aj komunitný život, ktorý sa tu za posledné roky veľmi rozvinul. Iba ako príklady spomeniem Vnútroblok, Zelenú briadku :), Námestie pre ľudí, Dobré trhy, veľa komunitných záhrad, Starú a teraz už aj Novú trznicu… Je toho dosť.

Komentáre

komentáre

Comments

 1. air jordan 4 military blue 1999 says:

  You can never have too many shoes or handbags, that’s my theory and I’m sticking to it. These are two of my biggest weaknesses and I give in to it as often as my budget will permit. For shoes I have to say that Born is the most comfortable and best looking shoe for casual wear. For handbags it has to be leather which makes for more expensive purchases, but they look the best and wear the longest. Fossil is one of my favorites for casual and dressy use. I bought a pair of Mia thong sandals last year on Amazon and they are the best; also have gotten more compliments than others I’ve agonized over buying in a brick and mortar store. Don’t get me wrong, handbags have thier excellent points, too! But, I prefer to put my money on good shoes as my feet are important to me!Handbags change each season, and the hot “status bag” comes and goes, but shoes, my solemates (cheap pun), last forever (assuming they’re good shoes). Dansko’s, Cole Haan’s, Brighton, Coach, Born, Clarks (artisan only, I’m not a granny), Donald J.Which Guys Have the Hottest Accent
  air jordan 4 military blue 1999 http://daniellevyjewelry.com/?jor=air-jordan-4-military-blue-1999

 2. prada capretto sandals says:

  There are different ways to identify a tree by bark, fruit, and leaves. Identification by bark and fruit can be a little tricky, since it’s difficult to pinpoint a tree by its bark, and presence of fruits is not always certain. Thus, for a layman, identifying a tree by studying its leaves proves to be easier.Trees can be broadly classified as deciduous trees and coniferous trees. The easiest way to identify whether a tree is deciduous or coniferous is on the basis of its leaves. Leaves of a deciduous tree are broad, whereas that of a coniferous tree are extremely narrow and, at times, overlapping. After you have confirmed which tree you are looking at, the following steps will help you identify its common name.Before we begin the actual identification of deciduous trees, there are some key points to be kept in mind, as these form the basis of your identification guide. When you are observing a tree, first notice its branching style whether it is opposite or alternate (as shown in the figure). The next step is to determine whether the leaves are simple or compound (see figure). This is followed by the different types of edges of the leaves.Tree Pollen Allergy
  prada capretto sandals http://mediaelements.net/?prada=prada-capretto-sandals

 3. louis vuitton outlet says:

  This particular software today collisions each time I aim to acccess it ever since the very last up-date! We can no longer gain access to a few vital pics. Remember to show me how to handle it to fix that! I actually cannot lose these kinds of pictures!
  louis vuitton outlet http://www.joinbubble.com

 4. jordans shoes says:

  Following study a couple of of the blog posts on your web site now, and I really like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark webpage list and is going to be checking back soon. Pls take a look at my internet web-site too and let me know what you feel.
  jordans shoes http://libriotheque.org/?q=node/26866

 5. air jordans says:

  Nice post. I find out something much more difficult on distinctive blogs everyday. It’s going to often be stimulating to read content from other writers and practice just a little some thing from their store. I’d prefer to make use of some with the content on my weblog no matter whether you do not mind. Natually I’ll give you a link on your internet blog. Thanks for sharing.
  air jordans http://www.shoutoutny.com/profiles/blogs/buy-jordans-for-the-holidays

 6. celine dumerc salaire says:

  芦La lutte contre la violence arm茅e demeure une priorit茅 du gouverneur Cuomo," secr茅taire adjoint de la S茅curit茅 publique a d茅clar茅 Thomas P. Abt. "GIVE s’appuie sur les forces d’impact, ajoutant que le meilleur et le dernier en donn茅es probantes, guid茅e par les donn茅es des strat茅gies. DONNER pr茅serve financement essentiel pour nos partenaires de l’application de la loi locaux tout en leur donnant de nouveaux outils pour prendre l’excellent travail qu’ils ont accompli dans ces communaut茅s 脿 le prochain niveau. "
  celine dumerc salaire http://bonfrancac.com/?celine=celine-dumerc-salaire

 7. cheap nfl jerseys says:

  An impressive share, I just given this onto a colleague who was doing a bit analysis on this. And he the reality is bought me breakfast for the reason that I located it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I really feel strongly about it and really like reading additional on this topic. If possible, as you turn into expertise, would you mind updating your blog with alot more details? It really is extremely useful for me. Big thumb up for this blog post!
  cheap nfl jerseys http://www.nakufeel.net/member/blog_post_view.php?postId=922

 8. Continued says:

  I just want to say I am newbie to weblog and honestly liked you’re web blog. Most likely I’m likely to bookmark your website . You certainly have very good articles. Thanks a bunch for sharing your web site.

 9. Please forgive my English.Hello, you used to write magnificent, but the last several posts have been kinda boring. I miss your tremendous writings. Past several posts are just a bit out of track! come on!

 10. toms retailers says:

  9. L’utilizzo di elenchi di apposizioni e attributi che servono a creare delle mappe dei personaggi o addirittura delle micronarrazioni:”Quando era arrivata a Holcomb, bambinetta malinconica, fantasiosa, sottile, pallida, sensibile, allora di otto anni, uno in meno di Nancy, i Clutter l’avevano adottata con tale calore che la ragazzina della California, senza padre, in breve era divenuta quasi una della famiglia”. Segue in parallelo vicende di vittime e assassini, senza mai fare un accenno a quel che sta per accadere, creando si potrebbe dire una tensione naturale, una specie di tecnica da horror di Dario Argento che consiste semplicemente nel descrivere di più, molto di più, alcune scene che non hanno nulla di apparentemente significativa, come aumentando la percezione. Soltanto a pag. 43 nell’edizione italiana, questa tensione naturale trova una sua specie di sollievo, quando Capote scrive:
  toms retailers http://gamehaychoandroid.edu.vn/?toms=toms-retailers

 11. cheap air jordan says:

  Item Description: Jun 2011, 2011. Taschenbuch. Book Condition: Neu. 254x192x10 mm. This item is printed on demand Print on Demand Titel. Source: Wikipedia. Pages: 107. Chapters: Mark Bosnich, Football at the 1992 Summer Olympics Men team squads, Josep Guardiola, Tomas Brolin, Brad Friedel, Faustino Asprilla, Steve Corica, Nii Lamptey, Lee Woon Jae, Claudio Reyna, Alexi Lalas, Thomas Helveg, Stig T Luis Enrique Mart Garc Santiago Ca Ronnie Ekelund, Samuel Kuffour, Carlos Gamarra, H Mild, Joe Max Moore, Ned Zelic, Patrik Andersson, Curt Onalfo, Tony Popovic, Manny Lagos, Angelo Peruzzi, Dino Baggio, Niclas Alexandersson, Alfonso P Miklos Molnar, Eugenio Corini, Demetrio Albertini, Ian Feuer, Paul Okon, Tony Vidmar, Damian Mori, Cobi Jones, Faryd Mondrag Seo Jung Won, V Aristiz Chris Henderson, Albert Ferrer, Antonio Pinilla, Yari Allnutt, Troy Dayak, Peter M S Andersen, David Seal, Jacob Laursen, Giuseppe Favalli, Claus Thomsen, Abelardo Fern Per Frandsen, Joachim Bj Steve Snow, Piotr Swierczewski, John Filan, Noh Jung Yoon, Wojciech Kowalczyk, Jos Emilio Amavisca, Kiko, Antonio Jim Sistachs, Kwame Ayew, Mike Huwiler, Mike Lapper, Zak Ibsen, Noureddine Naybet, Shin Tae Yong, Choi Moon Sik, Francesco Antonioli, Francisco Arce, Mikel Lasa, Mike Burns, H Svensson, Nader El Sayed, Arkadiusz Onyszko, Tomasz Waldoch, Erik Imler, Hern Gaviria, Jorge Berm Andrzej Juskowiak, Alex Nyarko, Stefano Rossini, Alessandro Melli, Dante Washington, Kim Do Keun, Jens Risager, Celso Ayala, Miguel Calero, Juan Manuel L Michael Johansen, Cam Rast, Kim Bong Soo, Imad Baba, Javier Manjar Mauro Caballero, Anders Andersson, Dario Brose, Youssef Chippo, Juan Ram Jara, Jerzy Brzeczek, Dario Marcolin, Kang Chul, Francisco Soler Atencia, Chad Gibson, Iv Valenciano, John Harold Lozano, Yaw Preko, Ibrahim Dossey, Guido Alvarenga, Carl Veart, Milan Blagojevic, Pascal Simpson, Jonny R Lee Lim Saeng, Roberto Soloz Dariusz Adamczuk, Marcin Jalocha, Mohammed Gargo, John Markovski, Rub Ruiz D John Gibson, Gustavo Neffa, V Pacheco, Jakob Kjeldbjerg, Mirko Taccola, Francisco Ferreira, Roberto Muzzi, David Villabona, Shaun Murphy, Maxwell Konadu, Manuel Vidrio, Marek Kozminski, Cho Jin Ho, Jorge Luis Campos, Andrzej Kobylanski, Camilo Romero, Ryszard Staniek, Grzegorz Mielcarski, Paqui, Ahmed Bahja, Kwak Kyung Keun, Marco Ferrante, Hugo Sosa, Rafael Berges, Renato Buso, Kim Kwui Hwa, Julio C Yegros, David Rangel, Diego Osorio, Joaqu Hern Jesper Jansson, Dariusz Gesior, Zlatko Arambasic, Haytham Farouk, Pedro Pineda, Alberto Mac Brad Maloney, Abdelkrim El Hadrioui, Tomasz Lapinski, Aleksander Klak, Tomasz Wieszczycki, Hady Khashaba, Rachid Azzouzi, Alessandro Orlando, Dariusz Szubert, Gianluca Sordo, Mohamed El Badraoui, Jasem Al Huwaidi, Jorge Casta Lars H Osama Hussain, Ablade Kumah, Pasquale Rocco, Andr Duarte, Carlos L de Silanes, Isaac Asare, Marek Bajor, Bernard Aryee, Christer Fursth, Shamo Quaye, Dami Arcos, Miroslaw Walig Harles Bourdier, Sami El Sheshini, Luca Luzardi, Yasser Rayyan, Jonas Axeldal, Dariusz Kosela, Osvaldo Peralta, Rufo Emiliano Verga, John Wilmar P Brian Flies, Ignacio V Ricardo Sanabria, Ricardo Cadena, Simon Addo, Peter Frank, Jos Alberto Guadarrama, Lahcen Abrami, Anthony Mensah, Niklas Gudmundsson, Maldonado, Francisco Rotll Mohamed Salah Abo Greisha, Arsenio Ben Miguel Fuentes, Filip Apelstav, Silviano Delgado, Lemus, Mario Arteaga, Salvatore Matrecano, Jan Ekholm, Jos Eduardo Pavez, 108 pp. Englisch. Bookseller Inventory 9781155886121
  cheap air jordan http://poodlesunderfoot.com/imag/cheapairjordans/

 12. montre hermes meteor crater arizona says:

  The willow tree is a species, that is deciduous in nature and belongs to the botanical genus of Salix. It is classified as an angiosperm or magnoliophyta, in the broader division of the plant kingdom, to accommodate its feature of bearing flowers. The tree is further classified into the sub division of dicotyledons and is subsequently grouped into the order of malpighiales, belonging to the Salicaceae family. The willow is principally found in the Northern hemisphere, where it thrives in the moist soil of the temperate regions. This tree is basically found in the regions, where the temperature fall below zero degrees Celsius during the winters, or touches sub zero. Some willows, that are amongst the Tundra biome plants and animals, share many characteristics of arctic and alpine botanical families.
  montre hermes meteor crater arizona http://debrideurmixturesansjava.com/?hermes=montre-hermes-meteor-crater-arizona

 13. spaccio hogan veneto says:

  The Latest Collection of Simply Vera Vera Wang Women’s Winter 2008 Jackets Simply Vera Vera Wang for Kohl’s introduces warm and cozy winter jackets for daytime or that special night out. The Simply Vera Vera Wang women’s winter jacket collection features elegant chiffon, tailored patterns an.5 Winter Dress Ideas for WomenFive women’s winter clothing ideas for dressing warm.fashions and footwear
  spaccio hogan veneto http://wearesocialmedia.org/wp-content/cache/blogs/?hogan=spaccio-hogan-veneto

 14. more info says:

  Is not it great after you get a superb publish? My personal searches seem total.. thank you. Isn’t it awesome once you acquire an excellent article? I enjoy you showing your perspective..

 15. pletcheribp says:

  Michael Kors took Big apple by storm like a youthful designer for the boutique, Lothar’s in Big apple. [URL=http://www.richardrosepsychology.com/mkdeals.html]michael kors cyber monday[/URL] Balenciaga’s upscale handbags undoubtedly are a wonderful addition to any outfit, informal or dressy. The straps are commonly extended ample to swing in excess through the shoulder or be carried by hand.

  These things even have aspect pockets that include zippered closures. [URL=http://www.richardrosepsychology.com/mkdeals.html]michael kors black friday sale 2014[/URL] Authentic Marc Jacobs purses do not have blank zippers. They normally fold in surplus of or can have a buckle on them.

  His signature models are stylish, deluxe, and sporty. [URL=http://www.richardrosepsychology.com/mkdeals.html]michael kors cyber monday 2014 deals[/URL] Balenciaga’s upscale handbags undoubtedly are a excellent addition to any outfit, informal or dressy. The affordability would not sacrifice the standard regular of his products.

  Having a amazing alternative of purses from Michael Kors, there is no explanation to get a faux handbag. [URL=http://www.richardrosepsychology.com/mkdeals.html]michael kors black friday sale[/URL] michael kors outlet Vulcan,Hearth from heaven to your title through the heart on the earth with all the hearth of seriously chilly, sneered, It really is generally not scared of wind and tongue, Effectively, if it is received a tongue. 2nd, buying downtown is entertaining to individually contact Michael Kors’ do the job and grab 1 in your case.

 16. pletcherqnx says:

  In most instances, when you see these types of an offer, it will make the statement that they are buying their jewellery from China and getting it at a discount. [URL=http://www.wordplaysalon.com/tiffanydeals.html]tiffany cyber monday[/URL] These are identified for producing elegant jewelry that may be made of pretty substantial stage. If at all possible order from the trustworthy shop, preferably a mattress that is an official socket.

  In 1940 Tiffany moved to Fifth Avenue and 57th Street in Manhattan, where it remains now. [URL=http://www.wordplaysalon.com/tiffanydeals.html]tiffany and co black friday sale 2014[/URL] Lots of brand-name objects are sometimes counterfeited and offered at reduce costs. In some cases, the counterfeit jewelry is not going to be tiffany stamped in the same manner so it will probably be easy to identify as a counterfeit.

  It won the grand prize for silverware and its jewelry won the gold medal. [URL=http://www.wordplaysalon.com/tiffanydeals.html]tiffany and co cyber monday deals[/URL] Tiffany-Jewelry is precisely everything you want. On the other hand, when you buy a fake Tiffany, it is actually yours to keep forever or throw it out, when it no longer looks like genuine Tiffany.

  It won the grand prize for silverware and its jewelry won the gold medal. [URL=http://www.wordplaysalon.com/tiffanydeals.html]tiffany black friday[/URL] Youll comprehend this within a few days of shopping for it. This magic jewellery as the most favored dressing up equipment, have enjoyable having a enormous role inside could everyday life.

 17. Full Disclosure began in April 2012 when San Francisco comedian Eric Barry bought a mixer and some microphones, and launched the Full Disclosure sex podcast out of his bedroom, a series of intensely revealing interviews with adult performers, sexologists, celebrities, and others in the entertainment industry.

 18. Hiya, I am really glad I have found this information. Today bloggers publish just about gossip and net stuff and this is really frustrating. A good website with interesting content, this is what I need. Thank you for making this site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 19. Full Disclosure began in April 2012 when San Francisco comedian Eric Barry bought a mixer and some microphones, and launched the Full Disclosure sex podcast out of his bedroom, a series of intensely revealing interviews with adult performers, sexologists, celebrities, and others in the entertainment industry.

 20. This is the real full Disclosure which began in April 2012 when San Francisco comedian Eric Barry bought a mixer and some microphones, and launched the Full Disclosure sex podcast out of his bedroom, a series of intensely revealing interviews with adult performers, sexologists, celebrities, and others in the entertainment industry.

 21. Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it’s really informative. I am going to watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. A lot of people will be benefited from your writing. Cheers!

 22. Full Disclosure began in April 2012 when San Francisco comedian Eric Barry bought a mixer and some microphones, and launched the Full Disclosure sex podcast out of his bedroom, a series of intensely revealing interviews with adult performers, sexologists, celebrities, and others in the entertainment industry.

 23. Socius Marketing gets its name from a Latin word meaning partner. The company was founded in 2006 and is based in Tampa, Florida. Socius believes that search engine optimization is essential to the success of any business and seeks to help companies navigate through what has become an increasingly complex industry.Socius Marketing operates under the belief that the customer should expect more from an SEO company than just a bill in the mail. We believe the success of your site hinges on the content on your pages, and it is for this reason that every quote we provide includes building websites through the addition of optimized content created by Socius writers. We firmly believe the end goal is a website that can increase sales and contribute to the growth of your company.

 24. We can help arrange, setup and manage a mortgage for you. Let us do the running around with lenders, to find you a loan that offers a competitive rate, and suits your needs. Best of all, our service is provided to you for free. How can we do this? The financial lender pays Mortgage Broker Melbourne a commission which we fully disclose to you. Government and lender fees and charges may apply.

 25. Hiya, I am really glad I have found this information. Nowadays bloggers publish just about gossip and internet stuff and this is really frustrating. A good web site with exciting content, that is what I need. Thank you for making this website, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 26. I’ll gear this review to 2 types of people: current Zune owners who are considering an upgrade, and people trying to decide between a Zune and an iPod. (There are other players worth considering out there, like the Sony Walkman X, but I hope this gives you enough info to make an informed decision of the Zune vs players other than the iPod line as well.)

 27. gold maps says:

  Land Development, Water Resources, Environmental, gold maps Site Permits, Site Plans, Hydrology, Wells, Civil Engineering, Rezoning, Paving, Grading and Drainage Plans, Flood Studies.PROJECTS INCLUDED:OFFICE BUILDINGS – WAREHOUSES – APARTMENTS – SUB-DIVISIONSRETAIL COMPLEXES – SHOPPING CENTERS – CHURCHESWATERRESOURCE STUDIES MAJOR HIGHWAYSDEEP WELL SYSTEMS – WATER AND SEWER FACILITIES – MAPPING

 28. Hello there. I discovered your web site by the use of Google while searching for a comparable topic, your web site got here up. It seems good. I have bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 29. Great goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just too fantastic. I actually like what you have acquired here, certainly like what you’re stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it sensible. I cant wait to read much more from you. This is actually a great website.

 30. Land Development, Water Resources, Environmental, Optimax Site Permits, Site Plans, Hydrology, Wells, Civil Engineering, Rezoning, Paving, Grading and Drainage Plans, Flood Studies.PROJECTS INCLUDED:OFFICE BUILDINGS – WAREHOUSES – APARTMENTS – SUB-DIVISIONSRETAIL COMPLEXES – SHOPPING CENTERS – CHURCHESWATERRESOURCE STUDIES MAJOR HIGHWAYSDEEP WELL SYSTEMS – WATER AND SEWER FACILITIES – MAPPING

 31. Lannie Oris says:

  An outstanding share! I have just forwarded this onto a friend who had been conducting a little grounding by this. With he in information bought me dinner just as I establish it for him… lol. As a result allow me modify this…. Show appreciation YOU for the meal!! Except yeah, thanx for spending some calculate to natter about this matter here taking place your internet site.

 32. Hiya, I’m really glad I have found this information. Today bloggers publish only about gossip and web stuff and this is really annoying. A good site with exciting content, that’s what I need. Thank you for making this web-site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 33. sex podcast says:

  Full Disclosure began in April 2012 when San Francisco comedian Eric Barry bought a mixer and some microphones, and launched the Full Disclosure sex podcast out of his bedroom, a series of intensely revealing interviews with adult performers, sexologists, celebrities, and others in the entertainment industry.

 34. ripoff says:

  I offer theme support via our support forum. If you have any problems or if you find a bug/error, please post them there.I will NOT be able to answer any questions regarding support in the comments.

 35. We provide custom printed banners for both commercial and business use that utilize lightweight and sturdy materials, in addition to vibrant, long-lasting colors. Our innovative banner designs enable small business owners that ability to showcase their presence with a Fortune 500 professionalism at affordable pricings. Currently recognized as one of the top custom banner printing companies, New York Banner stands provides dedicated attention to our clients. Our design and marketing specialists are available to help you create laser-targeted banners for trade shows, sidewalk displays, POP displays and a variety of promotional events. Our roll up banners offer clients the convenience of continued use without worrying about storage or typical wear and tear. – See more at:

 36. useful site says:

  Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it’s really informative. I am going to watch out for brussels. I’ll appreciate if you continue this in future. Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!

 37. Posterity.it says:

  We provide Pregnancy Miracle for both commercial and business use that utilize lightweight and sturdy materials, in addition to vibrant, long-lasting colors. Our innovative banner designs enable small business owners that ability to showcase their presence with a Fortune 500 professionalism at affordable pricings. Currently recognized as one of the top custom banner printing companies, New York Banner stands provides dedicated attention to our clients. Our design and marketing specialists are available to help you create laser-targeted banners for trade shows, sidewalk displays, POP displays and a variety of promotional events. Our roll up banners offer clients the convenience of continued use without worrying about storage or typical wear and tear. – See more at:

 38. We provide Pregnancy Miracle for both commercial and business use that utilize lightweight and sturdy materials, in addition to vibrant, long-lasting colors. Our innovative banner designs enable small business owners that ability to showcase their presence with a Fortune 500 professionalism at affordable pricings. Currently recognized as one of the top custom banner printing companies, New York Banner stands provides dedicated attention to our clients. Our design and marketing specialists are available to help you create laser-targeted banners for trade shows, sidewalk displays, POP displays and a variety of promotional events. Our roll up banners offer clients the convenience of continued use without worrying about storage or typical wear and tear. – See more at:

 39. Lien Enman says:

  Excellent glance at, I merely passed this on a friend who was doing some study taking place that. In addition to he really bought me lunch as I originate it for him smile As a result agree to me rephrase that: Thanks for lunch! “Bill Dickey is learning me his experience.” by Lawrence Peter Berra.

 40. image source says:

  I just wanted to jot down a brief message in order to thank you for those stunning points you are sharing on this site. My time intensive internet investigation has at the end been honored with brilliant strategies to write about with my friends and classmates. I ‘d express that most of us visitors are undoubtedly fortunate to live in a fantastic website with so many wonderful people with helpful pointers. I feel rather happy to have come across the web page and look forward to really more excellent times reading here. Thank you again for a lot of things.

 41. I’ve be aware of approximately nutrients here. Certainly well meaning bookmarking regarding revisiting. I shock immediately how a lot crack a person situate to help bring in this sort of superb enlightening website.

 42. My personal web surfing seem complete.. thanks. My personal web browsings seem total.. thank you. Extremely valuable viewpoint, appreciate your sharing with us.. Particularly practical perspective, thanks for writing..

 43. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something that I think I would never understand. It seems too complex and very broad for me. I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 44. Optimaxx says:

  Land Development, Water Resources, Environmental,Site Permits, Site Plans, Hydrology, Wells, Civil Engineering, Rezoning, Paving, Grading and Drainage Plans, Flood Studies.PROJECTS INCLUDED:OFFICE BUILDINGS – WAREHOUSES – APARTMENTS – SUB-DIVISIONSRETAIL COMPLEXES – SHOPPING CENTERS – CHURCHESWATERRESOURCE STUDIES MAJOR HIGHWAYSDEEP WELL SYSTEMS – WATER AND SEWER FACILITIES – MAPPING

 45. seo says:

  I’m curious to find out what blog platform you are working with? I’m experiencing some small security issues with my latest blog and I would like to find something more secure. Do you have any recommendations?

 46. fdpod.com says:

  We provide both commercial and business use that utilize lightweight and sturdy materials, in addition to vibrant, long-lasting colors. Our innovative banner designs enable small business owners that ability to showcase their presence with a Fortune 500 professionalism at affordable pricings. Currently recognized as one of the top custom banner printing companies, New York Banner stands provides dedicated attention to our clients. Our design and marketing specialists are available to help you create laser-targeted banners for trade shows, sidewalk displays, POP displays and a variety of promotional events. Our roll up banners offer clients the convenience of continued use without worrying about storage or typical wear and tear. – See more at:

 47. 锘垮鐨囧悗 DVD 2000鍐? 姣庢棩鏂板搧銇撱亾銇汉姘楁捣澶栥儔銉┿優 鍥藉唴銉夈儵銉濪VD銇嬨倝銆併偄銉嬨儭DVD Blu-ray銇俱仹锛岄煋鍥姐儔銉┿優銆併偄銉嬨儭銉夈儵銉炪€佹棩鏈琓V銉夈儵銉炪€佷腑鍥姐儔銉┿優銆備汉姘桪VD鐗逛尽銈汇兗銉腑!鍏ㄥ搧閰嶉€佺劇鏂欍€

 48. obviously like your web-site however you have to take a look at the spelling on several of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I in finding it very troublesome to tell the reality nevertheless I will surely come again again.

 49. Hiya, I’m really glad I’ve found this information. Nowadays bloggers publish only about gossip and web stuff and this is actually frustrating. A good web site with interesting content, that’s what I need. Thank you for making this website, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 50. Stress says:

  Hiya, I’m really glad I have found this information. Today bloggers publish only about gossip and web stuff and this is really annoying. A good web site with exciting content, this is what I need. Thank you for making this web site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 51. Hiya, I’m really glad I have found this information. Nowadays bloggers publish just about gossip and web stuff and this is really annoying. A good web site with exciting content, that is what I need. Thank you for making this website, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 52. Hello there. I found your blog by the use of Google even as searching for a similar matter, your website got here up. It seems great. I have bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 53. Hiya, I’m really glad I have found this information. Today bloggers publish just about gossip and web stuff and this is really irritating. A good web site with exciting content, this is what I need. Thanks for making this site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 54. fdpod.com/ says:

  We dont provide regnancy Miracle for both commercial and business use that utilize lightweight and sturdy materials, in addition to vibrant, long-lasting colors. Our innovative banner designs enable small business owners that ability to showcase their presence with a Fortune 500 professionalism at affordable pricings. Currently recognized as one of the top custom banner printing companies, New York Banner stands provides dedicated attention to our clients. Our design and marketing specialists are available to help you create laser-targeted banners for trade shows, sidewalk displays, POP displays and a variety of promotional events. Our roll up banners offer clients the convenience of continued use without worrying about storage or typical wear and tear. – See more at:

 55. auto spa says:

  I blog frequently and I genuinely appreciate your content. The article has really peaked my interest. I will bookmark your site and keep checking for new details about once per week. I subscribed to your RSS feed as well.

 56. We provide both commercial and business use that utilize lightweight and sturdy materials, in addition to vibrant, long-lasting colors. Our innovative banner designs enable small business owners that ability to showcase their presence with a Fortune 500 professionalism at affordable pricings. Currently recognized as one of the top custom banner printing companies, New York Banner stands provides dedicated attention to our clients. Our design and marketing specialists are available to help you create laser-targeted banners for trade shows, sidewalk displays, POP displays and a variety of promotional events. Our roll up banners offer clients the convenience of continued use without worrying about storage or typical wear and tear. – See more at:

 57. fdpod says:

  Full Disclosure began in April 2012 when San Francisco comedian Eric Barry bought a mixer and some microphones, and launched the Full Disclosure sex podcast out of his bedroom, a series of intensely revealing interviews with adult performers, sexologists, celebrities, and others in the entertainment industry.

 58. Hiya, I’m really glad I’ve found this info. Nowadays bloggers publish just about gossip and internet stuff and this is actually frustrating. A good site with exciting content, this is what I need. Thank you for making this site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 59. Hiya, I am really glad I have found this info. Today bloggers publish only about gossip and internet stuff and this is actually irritating. A good site with exciting content, that is what I need. Thank you for making this site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 60. Hiya, I’m really glad I have found this information. Today bloggers publish only about gossip and internet stuff and this is actually irritating. A good web site with exciting content, that is what I need. Thank you for making this web site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 61. fdpod.com says:

  Full Disclosure began in April 2012 when San Francisco comedian Eric Barry bought a mixer and some microphones, and launched the Full Disclosure sex podcast out of his bedroom, a series of intensely revealing interviews with adult performers, sexologists, celebrities, and others in the entertainment industry.

 62. Les Crédits et les Points FIFA servent à acheter des joueurs ou des packs sur le mode “Ultimate Team”, cependant la plupart du temps il faudra débourser de l’argent pour obtenir ces choses et ça coûte assez cher, pourquoi payer un jeux à 60 euros et encore avoir à payer une fortune pour avoir des joueurs virtuel? C’est vraiment beaucoup, mais nous allons vous aider à obtenir des Points FIFA 15 Gratuit et des Crédits FIFA 15 Gratuit.

 63. payday loans says:

  Les Crédits et les Points FIFA servent à acheter des joueurs ou des packs sur le mode “Ultimate Team”, cependant la plupart du temps il faudra débourser de l’argent pour obtenir ces choses et ça coûte assez cher, pourquoi payer un jeux à 60 euros et encore avoir à payer une fortune pour avoir des joueurs virtuel? C’est vraiment beaucoup, mais nous allons vous aider à obtenir des Points FIFA 15 Gratuit et des Crédits FIFA 15 Gratuit.

 64. As much as we would enjoy helping everyone that has requested our expertise, we must be selective in the clients we choose to work with. We only work with a limited amount of clients at any given time to ensure maximum attention to detail and your company’s ultimate success. We have a reasonable set of criteria that needs to be met in order for us to proceed.

 65. Hiya, I’m really glad I have found this info. Nowadays bloggers publish just about gossip and web stuff and this is actually irritating. A good site with interesting content, this is what I need. Thank you for making this site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 66. Professional liability insurance is that the same as errors and omissions insurance (E&O) or Professional indemnity insurance. Errors and Omissions insurance (E & O) is for protection of professionals. Some professionals think that they have to buy only errors and omissions (E & O) insurance if it’s required by their client or by jurisdictions of law. If you recognize your clients might sue you for damages resulting from your negligence or error while performing your work, you must most definitely take into account this errors and omissions insurance even your clients aren’t asking for insurance certificate or not required by jurisdictions of law.

 67. Apple now has Rhapsody as an app, which is a great start, but it is currently hampered by the inability to store locally on your iPod, and has a dismal 64kbps bit rate. If this changes, then it will somewhat negate this advantage for the Zune, but the 10 songs per month will still be a big plus in Zune Pass’ favor.

 68. I wish to write articles based on the information collected through some copyright books. I won’t copy – paste the material but edit or modify it in such a way that the meaning remains the same. I would also give credit to the books and their authors. Am I breaking any copyright laws?.

 69. Hey there. I found your website by way of Google whilst searching for a comparable subject, your website came up. It looks great. I have bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

 70. fdpod.com says:

  Hey! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I truly enjoy reading through your posts. Can you recommend any other blogs/websites/forums that go over the same topics? Thanks!

 71. Hiya, I am really glad I have found this info. Today bloggers publish only about gossip and web stuff and this is really frustrating. A good site with interesting content, this is what I need. Thanks for making this website, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 72. child porn says:

  Professional liability insurance is that the same as errors and omissions insurance (E&O) or Professional indemnity insurance. Errors and Omissions insurance (E & O) is for protection of professionals. Some professionals think that they have to buy only errors and omissions (E & O) insurance if it’s required by their client or by jurisdictions of law. If you recognize your clients might sue you for damages resulting from your negligence or error while performing your work, you must most definitely take into account this errors and omissions insurance even your clients aren’t asking for insurance certificate or not required by jurisdictions of law.

 73. Les Crédits et les Points FIFA servent à acheter des joueurs ou des packs sur le mode “Ultimate Team”, cependant la plupart du temps il faudra débourser de l’argent pour obtenir ces choses et ça coûte assez cher, pourquoi payer un jeux à 60 euros et encore avoir à payer une fortune pour avoir des joueurs virtuel? C’est vraiment beaucoup, mais nous allons vous aider à obtenir des Points FIFA 15 Gratuit et des Crédits FIFA 15 Gratuit.

 74. Les Crédits et les Points FIFA servent à acheter des joueurs ou des packs sur le mode “Ultimate Team”, cependant la plupart du temps il faudra débourser de l’argent pour obtenir ces choses et ça coûte assez cher, pourquoi payer un jeux à 60 euros et encore avoir à payer une fortune pour avoir des joueurs virtuel? C’est vraiment beaucoup, mais nous allons vous aider à obtenir des Points FIFA 15 Gratuit et des Crédits FIFA 15 Gratuit.

 75. As much as we would enjoy helping everyone that has requested our expertise, we must be selective in the clients we choose to work with. We only work with a limited amount of clients at any given time to ensure maximum attention to detail and your company’s ultimate success. We have a reasonable set of criteria that needs to be met in order for us to proceed.

 76. derumah.com says:

  Hiya, I am really glad I’ve found this info. Today bloggers publish only about gossip and web stuff and this is really irritating. A good blog with interesting content, that is what I need. Thanks for making this web-site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 77. Laree Boveja says:

  It is the best time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I’ve read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or suggestions. Maybe you can write next articles referring to this article. I want to read more things about it!

 78. I like to collect information from various sites. There are time when I like few points while reading a site. I would like to blog my findings. Will I face a copyright issue if i directly copy paste the few points from other sites? I have seen the usage of “source”. If i mention the source, will it help?.

 79. The Vault Cannabis Seeds Store is your one-stop-shop for all the latest and greatest 100% legal weed seed strains,reliably sourced from a choice selection of world-class breeders;Order in confidence – You can rest easy when you place an order with The VaultYour payment details are protected by our robust, industry-standard, security systems.We handle all of your details in a discreet manner which fully respects your privacy.All of our deliveries are fully guaranteed, so that nothing will ever come between you and your order.

 80. It didn’t used to, the Specs are Nvidia 5500gt, 1gb RAM, so on, I know it’s not the latest computer out there, it’s mostly for playing very old games or surfing the internet. The computer automatically restarts at the beginning of a streaming video, it doesn’t even try to run it. I ran the computer in safe mode with networking at was able to stream video but there was no sound. It used to be able to stream video..

 81. Thunderclap says:

  The Vault Cannabis Seeds Store is your one-stop-shop for all the latest and greatest 100% legal weed seed strains,reliably sourced from a choice selection of world-class breeders;Order in confidence – You can rest easy when you place an order with The VaultYour payment details are protected by our robust, industry-standard, security systems.We handle all of your details in a discreet manner which fully respects your privacy.All of our deliveries are fully guaranteed, so that nothing will ever come between you and your order.

 82. reviewh.com says:

  Hiya, I am really glad I’ve found this information. Nowadays bloggers publish only about gossip and internet stuff and this is actually frustrating. A good blog with interesting content, that is what I need. Thanks for making this web-site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 83. grosir says:

  Awesome write-up. I’m a normal visitor of your website and appreciate you taking the time to maintain the nice site. I’ll be a frequent visitor for a long time.

 84. I have written several articles and posted them on internet article directories. All directories I have posted on state that if others wish to use the article they must place the author’s link/s along with the article. I have found a website that used my article and did not give me any credit (including adding my name). Is there anything I can do about this?.

 85. Hiya, I’m really glad I have found this info. Today bloggers publish only about gossip and net stuff and this is really annoying. A good website with interesting content, this is what I need. Thank you for making this website, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 86. Thank you for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do some research about this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more clear from this post. I am very glad to see such wonderful info being shared freely out there.

 87. Vous n’êtes pas en Guadeloupe et vous souhaitez observer le soleil ? Nous avons mis des webcams qui sont en direct de l’île. Il arrive que la météo en Guadeloupe ne soit pas de tout repos. En effet l’air étant très chargé en humidité, il arrive qu’il y ait de fortes pluies, des orages voire même des ouragans. Avec ses phénomènes dangereux, nous avons mis en place des actualités dédiées à la météo en Guadeloupe disponible 24h/24.

 88. Someone necessarily help to make severely articles I might state. That is the very first time I frequented your website page and to this point? I surprised with the research you made to create this particular put up extraordinary. Great task!

 89. Thunderclap says:

  Les Crédits et les Points FIFA servent à acheter des joueurs ou des packs sur le mode “Ultimate Team”, cependant la plupart du temps il faudra débourser de l’argent pour obtenir ces choses et ça coûte assez cher, pourquoi payer un jeux à 60 euros et encore avoir à payer une fortune pour avoir des joueurs virtuel? C’est vraiment beaucoup, mais nous allons vous aider à obtenir des Points FIFA 15 Gratuit et des Crédits FIFA 15 Gratuit.

 90. Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it’s truly informative. I’m gonna watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future. Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!

 91. Zune and iPod: Most people compare the Zune to the Touch, but after seeing how slim and surprisingly small and light it is, I consider it to be a rather unique hybrid that combines qualities of both the Touch and the Nano. It’s very colorful and lovely OLED screen is slightly smaller than the touch screen, but the player itself feels quite a bit smaller and lighter. It weighs about 2/3 as much, and is noticeably smaller in width and height, while being just a hair thicker.

 92. ogrodzenia says:

  The Zune concentrates on being a Portable Media Player. Not a web browser. Not a game machine. Maybe in the future it’ll do even better in those areas, but for now it’s a fantastic way to organize and listen to your music and videos, and is without peer in that regard. The iPod’s strengths are its web browsing and apps. If those sound more compelling, perhaps it is your best choice.

 93. From the point of view of suiting for different groups, NFL jerseys also can be divided into Adult Jersey, Youth Jersey and Women Jersey. As we know, among them, Adult Jersey is the most common category. Youth Jerseys are suitable for the children who are older than 8-year-old. And Women Jerseys are specially designed according to female figure.

 94. Hey there. I discovered your blog by the use of Google while searching for a comparable matter, your site got here up. It appears good. I have bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

 95. websites says:

  yes, study is having to pay off. Certainly practical point of view, thank you for sharing with us.. So pleased to possess located this post.. Is not it amazing whenever you acquire a very good publish?